Wertykulacja trawnika - po co, jak i kiedy?
Wertykulacja trawnika - po co, jak i kiedy?
Blog Article
Wertykulator to urządzenie zaopatrzone w charakterystyczne wertykalne noże, które przecinają warstwę filcu i nacinają glebę na płytką głębokość mniej więcej 1,5 cm. Dzięki temu ziemia zostaje rozluźniona i napowietrzona, wówczas woda bez trudu dopływa do korzeni, a trawnik poprawniej wschodzi i się rozrasta.
W większości wypadków przeprowadza się wertykulację w kwietniu, w trakcie ciepłej aury - na przełomie marca i kwietnia. Jesienna wertykulacja trawnika – kiedy? - najlepszy jest kres września, wtenczas korzenie trawy mają więcej czasu na regenerację, a rośliny sprawniej przygotowują się do nastąpienia zimy.
Wertykulator alokowany jest do normalnego zabiegania o właściwość trawnika. Dzięki nacięciom prowadzonym w ziemi łamie jej wierzchnią powłokę, polepszając zdolność przyrostu dla trawki. Pamiętaj jednak, iż używanie wertykulatora to tylko jedna z części przebiegu kształtowania jakości trawnika.
Wertykulatory mają rotujące noże, które wchodzą w trawnik i kilka milimetrów w głębię ziemi, napowietrzając ziemię w trakcie jej przechodzenia i ułatwiając wykorzenianie chwastów i natarczywych korzeni.
Korzyści płynących z wertykulacji jest wiele. Zwłaszcza system pozwala na napowietrzenie gleby i dostęp do jej składników odżywczych, a dodatkowo likwidacja zalegających na trawniku mchu, obumarłych roślin i zleżałych źdźbeł. To po pewnym czasie przyczynia się do żywego przyrostu młodej trawy.
Najlepszy czas na wertykulację trawnika to wczesna wiosna lub spóźniona jesień, gdy trawnik jest w momencie aktywnego wzrostu. Należy wystrzegać się wertykulacji w trakcie suszy albo skrajnych warunków pogodowych.
Wertykulator trawnika to urządzenie usuwające darń – luźną powłokę starych łodyg trawy, martwego mchu i pozostałych zanieczyszczeń, takich jak listowia, które z czasem ulegają ubiciu na trawniku.
Nie ulega wątpliwości wertykulacja może służyć powierzchownemu natlenianiu ziemi, niemniej służy podobnie wyczesywaniu starych traw, usuwaniu mchu i filcu. Z kolei aerator to urządzenie, które służy szczególnie natlenianiu ziemi poprzez jej nakłuwanie, a nie krojenie.
Gdy wertykulatory używają zębów ostrzowych, grabie używają ząbków drucianych, również w grabiach wachlarzowych czy też sprężynowych.
Głębia nacinania darni wynosi gdzieś tak od 5 mm aż do 15 mm. Przy trawniku wypielęgnowanym należy korzystać z wertykulatora w pewnym kierunku. Przy bardziej gęstej powierzchni trzeba wpierw przejechać w jednym kierunku, a później na skroś trawnika.
Nawożenie można zacząć po sześciu dniach od wertykulacji, chyba że dosiewano trawę, wtedy powinno się odczekać koło miesiąca. Wiosną wskazane jest stosowanie kompostów bogatych w azot, aczkolwiek jesienią wskazane jest preferować te z fosforem i potasem.
Bezsprzecznie, bezpośrednio po wertykulacji trawnik nie będzie jawić się niczym pole golfowe i będzie pożądał czasu na regenerację, lecz już po kilku tygodniach od zabiegu trawnik się zregeneruje i wzmocni.
Po wertykulacji trawnik należy zupełnie oczyścić z reszty roślin, korzystając do tego zamysłu grabi. Oblatani ogrodnicy suponują, by wrzucić je do worka na odpady organiczne, a nie gromadzić je w kompostowniku, bowiem mogą być pochodzeniem zarodników grzybów.
Na decyzję o zastosowaniu wertykulatora najskuteczniej niech wpływa kontrola naszego trawnika. Jak zanotujemy na nim takie znaki jak: żółknięcie trawy plus jej mizerny przyrost, powłoka filcu z machami i chwastami, utwardzoną ziemię i mierne wchłanianie wody – to znak, iż warto wykonać wertykulację.
Zabieg praktykuje się wczesną wiosną po pierwszym koszeniu – przyczynimy się w rzeczony sposób do regeneracji trawnika po zimie. Wertykulację równie dobrze jednak jest zrealizować wczesną jesienią, aby wiosną móc weselić się prześlicznym trawnikiem. Jego przeprowadzenie zaleca się dodatkowo przed dokonaniem dosiewu.
Po wertykulacji trawnik trzeba dokładnie wygrabić, tak aby usunąć szczątki mchu i suchą trawę. Aeracja z kolei to inaczej napowietrzanie trawy. Zabieg ów ma za cel poluzowanie podłoża, dzięki czemu do korzeni skuteczniej dochodzą nawozy, woda i powietrze.
Wertykulację przeprowadza się tylko raz w roku - wiosną lub na przełomie lata i jesieni – na murawach starszych niż 2-letnie. procedura polega na pionowym nacinaniu murawy na głębokość 1-2 cm. Po jego przeprowadzeniu na trawniku pozostają obumarłe pozostałości organiczne (w głównej mierze mech i suche źdźbła), które należy zagrabić i zlikwidować.
Wiosenne dosiewanie warto wykonać po wspomnianej wertykulacji i kompletować piaskowaniem trawnika. Ze względu na to, że słońce nie grzeje jeszcze wtenczas za bardzo, trawa będzie mieć korzystne warunki do kiełkowania. Po nasienia traw zezwala się sięgnąć podobnie latem.jaki%20wertykulator%20kupi%C4%87?